News

  • News
  • 2022
  • Moneypenny wins 2022/23 Audi Centre Sydney Blue Water Pointscore

Moneypenny wins 2022/23 Audi Centre Sydney Blue Water Pointscore

Moneypenny wins 2022/23 Audi Centre Sydney Blue Water Pointscore
MONEYPENNY, Bow n: 007, Sail n: AUS1, Skipper: Sean Langman, Owner: Sean Langman, State-Nation: NSW, Design: Reichel/Pugh 69 Protected by copyright

Moneypenny wins 2022/23 Audi Centre Sydney Blue Water Pointscore

Sean Langman's Reichel/Pugh 69, Moneypenny, is the winner of the 2022/23 Audi Centre Sydney Blue Water Pointscore.

Langman takes the Jack Halliday Perpetual Trophy, awarded to the overall winner on IRC. 

In an impressively consistent campaign, Moneypenny finished on the podium in four of the six Audi Centre Sydney Blue Water Pointscore races. 

First up was an overall victory in the 2022 Noakes Sydney Gold Coast Yacht Race, a third win on IRC for Langman in the race which he sponsors, as Managing Director of Noakes Group. 

Moneypenny was then second behind URM Group in the Flinders Islet Race, third in the Tollgate Islands Race and second in the Bird Island Race. 

The Cabbage Tree Island Race was the boat's drop for the pointscore, finishing 31st as the smaller boats, including two-handers, dominated the top 10. 

Moneypenny took a commanding lead into the series finale - the 2022 Rolex Sydney Hobart Yacht Race - but still needed a solid finish in the non-discardable race.

She won IRC Division 0 to finish seventh overall and be crowned Audi Centre Sydney Blue Water Pointscore champion. 

That was despite a collision with a sunfish on the first afternoon of the Rolex Sydney Hobart. 

"Going into the great race having quite a handy points lead, there was some trepidation about letting it all go and on the first afternoon we thought it was all over," Langman said.

"We heard a very loud bang. We broke one of the wheels, the boat rounded up and fell over. We thought the rudder was broken, because the sunfish was lodged on the rudder. 

"We backed up the boat, the fish came loose and we thought if we could just finish, we'd salvage something. 

"I'm very proud of the team and quite chuffed with how we got this old girl going."

Moneypenny finished top of the IRC standings on 14 points, eight points ahead of Anthony and David Johnston's Reichel/Pugh 72 URM Group.

URM Group had five top 10 finishes within the pointscore, including an overall victory in the Flinders Islet Race. She also won the Bass & Flinders Series, awarded to the Line Honours victor. 

Matt Donald and Chris Townsend's TP52 Gweilo was third overall after finishing second in the 2022 Rolex Sydney Hobart. Gweilo was also second in the Noakes Sydney Gold Coast and third in the Flinders Islet Race. 

Moneypenny won the Cape Byron Series as ORCi winner, ahead of URM Group and Gweilo.

She also took out the Tasman Performance Series after winning on PHS, with Enterprise Next Generation (Anthony Kirke/Andrew Nuttman - winner of PHS Division 1) second and URM Group third. 

The two-handed Crux, Carlos Aydos' S&S 34 co-skippered by Peter Grayson, won IRC Division 2 in a nail-biting finish to the pointscore. 

Crux finished just one point ahead of second-placed Ariel (Ron Forster and Phil Damp) and the two-handed Rum Rebellion (co-skippered by owner Shane Connelly and Tony Sutton). 

Crux won the Two-Handed IRC and ORCi divisions, with Rum Rebellion second and Transcendence Crento (Martin Cross and John Cross) third. She was also top of the Two-Handed PHS division, from Transcendence Crento and Rumchaser (Andrew Butler and Lee Antill), as well as PHS Division 2, from Wild Oats (Brett Eagle) and Crystal Cutter III (Charles Parry-Okeden), and ORCi Division 2, from Ariel and Rum Rebellion.

Rum Rebellion took out IRC Corinthian honours as the best-placed amateur crew on IRC, with Crux and Pretty Woman (Richard Hudson) on the podium.

The Wild Rose Pointscore, featuring crews with at least 10% female crew members, was won by Roberto Camacho's J/122, Joss. 

Khaleesi (Rob Aldis and Sandy Farquharson) was second, while KOA (Andy Kearnan and Peter Wrigley) was third. 

The placegetters will be celebrated at the CYCA Ocean Racer of the Year Awards and Audi Centre Sydney Blue Water Pointscore Prizegiving on Friday 3 March 2023. 

VIEW THE FINAL STANDINGS FOR THE 2022-23 AUDI CENTRE SYDNEY BLUE WATER POINTSCORE.

IRC OVERALL

  1. Moneypenny (Sean Langman)
  2. URM Group (Anthony Johnston)
  3. Gweilo (Matt Donald)

IRC DIVISION 1

  1. Moneypenny (Sean Langman)
  2. URM Group (Anthony Johnston)
  3. Gweilo (Matt Donald)

IRC DIVISION 2

  1. Crux (Carlos Aydos and Peter Grayson)
  2. Ariel (Ron Forster and Phil Damp)
  3. Rum Rebellion (Shane Connelly and Tony Sutton)

TWO-HANDED IRC

  1. Crux (Carlos Aydos and Peter Grayson)
  2. Rum Rebellion (Shane Connelly and Tony Sutton)
  3. Transcendence Crento (Martin Cross and John Cross)

WILD ROSE POINTSCORE

  1. Joss (Roberto Camacho)
  2. Khaleesi (Rob Aldis and Sandy Farquharson)
  3. KOA (Andy Kearnan and Peter Wrigley)

IRC CORINTHIAN

  1. Rum Rebellion (Shane Connelly and Tony Sutton)
  2. Crux (Carlos Aydos and Peter Grayson)
  3. Pretty Woman (Richard Hudson)

ORCi

  1. Moneypenny (Sean Langman)
  2. URM Group (Anthony Johnston)
  3. Gweilo (Matt Donald)

ORCi DIVISION 1

  1. Moneypenny (Sean Langman)
  2. URM Group (Anthony Johnston)
  3. Gweilo (Matt Donald)

ORCi DIVISION 2

  1. Crux (Carlos Aydos and Peter Grayson)
  2. Ariel (Ron Forster and Phil Damp)
  3. Rum Rebellion (Shane Connelly and Tony Sutton)

TWO-HANDED ORCi

  1. Crux (Carlos Aydos and Peter Grayson)
  2. Rum Rebellion (Shane Connelly and Tony Sutton)
  3. Transcendence Crento (Martin Cross and John Cross)

PHS

  1. Moneypenny (Sean Langman)
  2. Enterprise Next Generation (Anthony Kirke and Andrew Nuttman)
  3. URM Group (Anthony Johnston)

PHS DIVISION 1

  1. Enterprise Next Generation (Anthony Kirke and Andrew Nuttman)
  2. Moneypenny (Sean Langman)
  3. URM Group (Anthony Johnston)

PHS DIVISION 2

  1. Crux (Carlos Aydos and Peter Grayson)
  2. Wild Oats (Brett Eagle)
  3. Crystal Cutter III (Charles Parry-Okeden)

TWO-HANDED PHS

  1. Crux (Carlos Aydos and Peter Grayson)
  2. Transcendence Crento (Martin Cross and John Cross)
  3. Rumchaser (Andrew Butler and Lee Antill)

LINE HONOURS

  1. URM Group (Anthony Johnston)
  2. Moneypenny (Sean Langman)
  3. Gweilo (Matt Donald)